Každý občan svůj odpad vytřídí a odnese na místo k tomu určené – do sběrných nádob, nikoliv vedle sběrných nádob. Vyjímkou jsou oranžové pytle určené na nápojové kartony-tetrapacky (pytle se vyzvedávají v úřadovnách Magistrátu města Děčín, sběrných dvorech), které se po naplnění dávají vždy první neděli v měsíci na stanoviště sběrných nádob na tříděný odpad.
Z vyhlášky vyplývá povinnost udržovat čistotu a pořádek na stanovišti sběrných nádob a povinnost zajistit čistotu a pořádek na stanovišti má i vlastník nemovitosti, kterému byla sběrná nádoba přidělena. Ten, kdo svůj odpad odloží mimo místo určení se dopouští porušení obecně závazné vyhlášky o odpadech a lze mu uložit pokutu do výše 30.000,- Kč.
Neumisťujte staré lednice na stanoviště popelnic či kontejnerů (patří do sběrných dvorů). Nepřizpůsobivý občané z nich následně rabují hliníkové součásti a dochází k úniku náplně z lednice, právě pro kterou je lednice zařazena mezi nebezpečné odpady. Chraňte své zdraví a pokud vám na něm nezáleží, pak buďte alespoň ohleduplní ke zdraví ostatních lidí.
I přes rozšíření možností kam odvézt legálně a zdarma svůj odpad (např. sběrné dvory TsD a.s.) se mezi námi najdou tací, co svůj odpad odvezou za svůj pozemek do lesa. Tím se dopouští protizákonného a finančně postižitelného jednání. Nehledě na to, že většinou je k té „popelnici“ blíž než do lesa, by tito lidé měli vědět, že z těchto „černých skládek“ mohou unikat látky, které jsou škodlivé a mohou vážně ohrozit jejich zdraví i zdraví jejich sousedů. Pro zajímavost a zamyšlení dodáváme, že rozložitelnost odpadů v přírodě je desítky i stovky let. Například plastové sáčky, které dostaneme v supermarketu na pečivo nebo ovoce využijeme dvacet minut, ale jejich rozložení v přírodě může trvat až čtyřista let.
Pokud se odpady a nepořádek nacházejí na pozemcích města a není známa odpovědná osoba (ten, kdo tam odpady navezl), je město nuceno nepořádek uklidit na své náklady, tedy z peněz určených na zajištění systému nakládání s komunálními odpady. Částky, které musí město Děčín každoročně vynakládat na likvidaci nepovolených (černých) skládek se pohybují v řádech statisíců korun. Ty by bylo možno využít účelněji, než na úklid nepořádku, který způsobují nezodpovědní občané a obyvatelé města.