Zahájení spolupráce na projektu Nádraží národního parku bylo dnes představeno zástupci Správy železniční dopravní cesty, primátorkou města Děčín Marií Blažkovou, ředitelem Správy národního parku České Švýcarsko Pavlem Bendou a předsedou správní rady o.p.s. České Švýcarsko Zbyňkem Linhartem. Obecně prospěšná společnost stojí za celým projektem jako iniciátor a koordinátor a je také strategickým partnerem města v rozvoji cestovního ruchu v regionu. Správa parku a Správa železniční dopravní cesty uzavřela Dohodu o partnerské spolupráci při rozvoji značky Nádraží národního parku. Tato dohoda navazuje na již uzavřenou dohodu mezi Národním parkem a národním dopravcem České dráhy, a.s. při rozvoji značky Dráha národního parku České Švýcarsko.
„Kultivované prostředí nádraží je pro nás všechny velmi důležité. V návštěvnících města zanechává první dojem. To, že nyní ukazuje krásy naší krajiny je prvním krokem k větší propagaci nejen národního parku, ale také celého regionu,“ řekla Marie Blažková, primátorka města Děčín.
Celé nádraží včetně výpravní budovy prošlo celkovou rekonstrukcí ukončenou v roce 2004. Samotná výpravní budova je národní kulturní památkou. Železniční stanice je také významným dopravním bodem na síti českých železnic. Dle vyjádření zástupců Národního parku a Správy železniční dopravní cesty se v budoucnu předpokládá ještě rozšíření spolupráce na výpravní budovu železniční stanice v Krásné Lípě.
Děčín je bránou do Českého Švýcarska. „Nádraží, které klenoty okolí odráží, jistě přispěje k lepší propagaci a k šíření pozitivního obrazu našeho regionu,“ doplnil Zbyněk Linhart, předseda správní rady OPS České Švýcarsko. Okolí Labského kaňonu, Tiské stěny a Děčínský sněžník jsou v posledních letech stále vyhledávanějšími turistickými cíli. „Udělení značky Nádraží národního parku je důležitým milníkem v naší dlouhodobé podpoře cestování veřejnou hromadnou dopravou v regionu Českosaského Švýcarska,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Stále více návštěvníků si kromě příjemných prožitků z naší krajiny odváží také zkušenost, že právě osobní automobil může být zásadní překážkou v jejím poznávání.“
Značky Nádraží národního parku a Dráha národního parku mají mezinárodní přesah a na české straně je rozvíjí Správa národního parku České Švýcarsko, Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, Správa železniční a dopravní cesty, s.o., České dráhy, a.s. a statutární město Děčín. Dráha národního parku propojuje České a Saské Švýcarsko, přičemž na Saské straně již vznikla dvě nádraží národního parku, a to v Bad Schandau a Sebnitz. Vlakové spojení se pak vrací na české území, kde je plánován vznik dalšího nádraží národního parku v Krásné Lípě.