Homesharing = sdílení domova, sdílení života
Díky homesharingu zažijete něco nového a smysluplného. Umožní vám soustředit se na hlubší hodnoty, jako je podpora a posilování vztahů v rodině i mimo ni. I ve vaší obci nebo vašem městě se můžete zapojit.
Homesharing propojuje rodiče dětí s mentálním postižením a/nebo s autismem s hostiteli, kteří jim náročnou péči trochu usnadní. Stát se hostitelem není těžké. Stačí oslovit organizaci LÍP A SPOLU, která homesharing realizuje v Libereckém a Ústeckém kraji a absolvovat krátkou přípravu. Poté můžete začít pomáhat pečujícím rodičům nabrat síly a dětem poznávat nový svět.
Homesharing funguje tak, že si hostitelé (rodina, pár či jednotlivec) berou dítě pravidelně do péče na domluvenou dobu. Společně tráví čas a dělají, co je baví. Večer se pak dítě vrací zpátky domů.
Homesharing se stal pro Dagmar a její osmnáctiletou autistickou dceru Kristýnu, novou zkušeností, pomocí i zážitkem. Díky němu potkala Blanku, která si jednou za čas, obvykle dvakrát do měsíce, na několik hodin vezme Kristýnu k sobě domů. Společně vaří, starají se o zahradu, vyjdou si na houby nebo si zahrají na dámy a jdou na kávičku. Kristýna tak získává nové zkušenosti a dovednosti, které pro ni jsou v běžném životě nezbytné. Je sebevědomější a nezávislejší. A navíc, obě si svá společná odpoledne doopravdy užívají.
„Homesharing se pro mě stal cestou k lepšímu životu. Jsem víc v pohodě, protože nejsem na všechno sama. Kristýna se na Blanku těší a večer se vrací spokojená a plná nových zážitků. Moje mladší dcera Eliška se raduje z toho, že na ni mám víc času.“, říká Dagmar.
Blanka je také spokojená. „Dělám to, co mě baví a současně je to smysluplné. S Kristýnou musím být tady a teď. Baví mě dívat se na svět očima člověka, který to má jinak než já.“
Homesharing je jedinečná příležitost pochopit, jak žít s autismem, jak se vzájemně podporovat a jak sdílet životní prostor. Je to šance na obohacení života. Jak už to tak bývá, je hodně těch, kteří pomoc potřebují, a my hledáme ty, kteří jsou ochotni takovou pomoc nabídnout. Možná jste to zrovna vy, možná víte o někom, koho by to mohlo zajímat. Neváhejte, ozvěte se nebo předejte tuto informaci dál.
Zaujal vás homesharing?
Připojte se k nám na http://www.lipaspolu.cz/…ing, kde najdete další informace o tom, jak se můžete zapojit.
Nebo se obraťte přímo na koordinátorku homesharingu v LÍP A SPOLU:
Radka Ondrušková, radka.ondruskova@lipaspolu.cz, 733 706 309.
Vaše účast v homesharingu může znamenat změnu a nové zážitky nejen pro rodiny s dětmi s autismem, ale i pro vás.
Potřebujete ranou péči?
Nejste si jistí vývojem svého dítěte? Nevíte, na koho se obrátit? Pomůže Vám MAPA, ve kterém najdete vhodného poskytovatele této sociální služby v místě Vašeho bydliště. Po kliknutí na obrázek budete přesměrování na stránku www.MAPARANAPECE.cz
Soutěž v první pomoci pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením
INFORMACE K SOUTĚŽI V PRVNÍ POMOCI KONANÉ DNE 27.3.2023
Poslání soutěže v 1. pomoci:
Osvojovat a rozvíjet znalosti a dovednosti lidí s mentálním postižením v základech poskytování první pomoci s přihlédnutím ke schopnostem a možnostem jednotlivých účastníků soutěže.
Vyhlašovatel soutěže v 1. pomoci:
Centrum Cesta do světa, pobočný spolek Slunečnice, z. s.
se sídlem Hudečkova 664/1, 405 01 Děčín 1,
ve spolupráci s Basketbalovým klubem Děčín a Střední zdravotnickou školou v Děčíně.
Podmínky soutěže v 1. pomoci:
- zúčastnit se mohou soutěžící s mentálním postižením v tříčlenném týmu nebo jako jednotlivci (soutěžící v týmu se již neúčastní soutěže jednotlivců)
- tým nastupuje k plnění jednotlivých disciplín se svým vlastním doprovodem, u jednotlivců není doprovod podmínkou (za předpokladu, že je soutěžící schopen samostatného pohybu na jednotlivá stanoviště soutěže)
- do 15.3.2023 zaslat vrácenku účasti
- zápisné 50,- Kč/osoba (doprovod bezplatně) u prezence na příjmový doklad. Prosíme, aby z důvodu urychlení měli všichni připravenou přesnou částku k platbě
- u prezence si soutěžící vyzvednou bodovací tabulku a vyplní; po splnění všech disciplín tabulku odevzdají soutěžící porotě; nejvyšší počet bodů určí vítěze mezi týmy a mezi jednotlivci
- stravu a pitný režim si účastníci zajišťují sami
- kdo nechce chodit v igelitových návlecích, vezme si svoje přezůvky
Harmonogram dne:
9:00 - 09:50 zápis soutěžících družstev a jednotlivců – sportovní hala Maroldova ul., Děčín
10:00 - zahájení soutěže
10:10 - 12:45 plnění soutěžních disciplín a odevzdání bodovacích tabulek porotě
12:45 - 13:30 přestávka (svačina, oběd možný v místní restauraci)
13:30 - 14:00 vyhlášení vítězů a předání cen
Nové pobytové zařízení DOZP pro osoby s poruchou autistického spektra
Doubravka – komunitní domov Suché
Domov je zřizován Sociálními a zdravotními službami Teplice, z.s..
Posláním Domova je poskytování pobytových sociálních služeb osobám s poruchou autistického spektra (popř. dalším kombinovaným postižením), u kterých je od dětství narušen vývoj sociálních a komunikačních schopností, které mají sníženou schopnost zvládat základní životní potřeby a vyžadují každodenní podporu a pomoc jiné fyzické osoby. Domov se zaměřuje na individuální potřeby uživatelů služeb s respektováním specifik každého jednotlivce při naplnění jejich důstojného života Podporuje jejich seberealizaci a samostatnost a směřuje tím ke zkvalitnění života uživatelů služeb.
Domov zajišťuje ubytování, stravování, nepřetržitou komplexní sociální pomoc a péči garantovanou vlastními kvalifikovanými zaměstnanci. Zdravotní péče je zajištěna externím subjektem.
Kapacita Domova je 12 lůžek pro věkovou strukturu osob od 11 do 64 let. Jedná se o zcela nově vybudované zařízení s jednolůžkovými pokoji.
Odkazy:
http://iregistr.mpsv.cz/socreg/detail_sluzby.do?736c=19f8fdc07a735a34fc26e9f0737bbefd&SUBSESSION_ID=1675759897003_1
https://www.szst.cz/inpage/komunitni-domovy-doubravka/
https://www.doubravka.cz/stahnout/
Pokud máte zájem o více informací, kontaktujte prosím Mgr. Gabrielu Stankovou, mail: gabriela.stankova@szst.cz, tel: 731 487 449
Služba sociální rehabilitace a odborného sociálního poradenství SDZP družstva se stěhuje!
Nově se obě služby nacházejí v nových prostorách, které jsou lépe uzpůsobeny pro osoby se zdravotním postižením a jsou poblíž děčínské nemocnice. Konkrétně v Lužické 844/18 (pod nemocnicí). V případě zájmu kontaktujte sociální pracovnici, Bc. Martinu Pleskačovou telefonicky 730 513 741 nebo osobně na výše zmíněné adrese.
Již přes rok SDZP družstvo, mimo vytváření pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením a jejich osobního a profesního růstu, nabízí také službu sociální rehabilitace a odborného sociálního poradenství, obě služby jsou bezplatné. Sociální rehabilitace je určena pro osoby se zdravotním postižením ve věku 18 – 64 let a jejím cílem je podpora při uplatnění na trhu práce, posílení pracovních návyků, podpora při získávání či rozšíření potřebných znalostí a dovedností.
Odborné sociální poradenství je také určeno pro osoby se zdravotním postižením ve věku
18 – 64 let a pro osoby žijící v sociálně vyloučených lokalitách. Poskytuje například poradenství při řešení dluhů klienta a hospodaření s finančními prostředky, informace o právech a nárocích na dávky poskytované státem, o důchodech, výběru druhu sociálních služeb kompenzačních pomůcek, pomoc při řešení odvolání a zamítnutí žádostí.
Provoz sociální rehabilitace je ve dnech pondělí, středa, pátek od 8:00 do 12:00 ambulantně a od 13:00 do 15:30 terénní formou. Provoz odborného sociální poradenství pak každý čtvrtek od 8:00 do 12:00 ambulantně a od 13:00 do 15:30 terénní formou.
Dobrovolnictví na Děčínsku se rozjíždí
Dobrovolnické centrum Slunečnice, z.s. odstartovalo spolu s dalšími šesti organizacemi dvouletý projekt zaměřený na podporu a zkvalitnění dobrovolnictví v sociálních službách.
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- Následující
- Konec