Vnitřní oznamovací systém statutárního města Děčín
Vnitřní oznamovací systém je zřízen na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU 2019/1937 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie a zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů.
Tento oznamovací systém je určen zaměstnancům statutárního města Děčín, kteří se o protiprávním jednání v rozsahu působnosti statutárního města Děčín dozvěděli v souvislosti s výkonem své pracovní činnosti.
Statutární město Děčín v souladu se zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle zák. č. 171/2023 sb. § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i). Tyto osoby mohou využít externí oznamovací systém Ministerstva spravedlnosti na webových stránkách oznamovatel.justice.cz
Informace pro oznamovatele
Od 1. 8. 2023 je v účinnosti zákon č. 171/2023 sb. o ochraně oznamovatelů, který upravuje tzv. agendu whistleblowingu.
Co je to whistleblowing?
Tento termín se používá v situaci, kdy osoba upozorní na nekalé, neetické nebo nezákonné jednání.
Informace před podáním oznámení
Jaké povinnosti má oznamovatel?
Oznamující osoba by vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době oznámení, měla mít pádný důvod se domnívat, že jí oznamované či zveřejňované skutečnosti jsou autentické a pravdivé. Nelze tedy oznamovat skutečnosti vědomě nepravdivé. Takovéto jednání může být sankcionováno.
Oznamovatel by měl být schopen identifikovat, jaké oblasti se protiprávní jednání týká a promyslet jaké ověřitelné informace o ohlašovaném protiprávním jednání může poskytnout. Rozsah a kvalita předkládaných informací mohou pozitivně ovlivnit způsob prošetření oznámení.
V případě, že se oznamovatel domnívá, že jeho oznámení nebude prošetřeno, nebude ochráněna jeho identita a hrozila by mu odvetná opatření ze strany zaměstnavatele, má možnost své oznámení také podat přímo prostřednictvím externího oznamovacího systému, který zřizuje Ministerstvo spravedlnosti. Podání oznámení tímto způsobem není podmíněno podáním oznámení prostřednictvím interního oznamovacího systému. Externí oznamovací systém a další informace najdete na webových stránkách oznamovatel.justice.cz
Jak je chráněna identita oznamovatele?
Do ohlašovacích systémů je přístup umožněn pouze speciálně pověřeným zaměstnancům tzv. příslušným osobám, které mají povinnost vždy chránit identitu oznamovatele. Totožnost oznamující osoby nesmí být sdělena bez jejího výslovného souhlasu nikomu dalšímu. Povinnost zachovávat důvěrnost se netýká pouze totožnosti oznamující osoby, ale vztahuje se i na jakékoli další informace, z nichž by bylo možné přímo či nepřímo určit její identitu.
Ochrana oznamovatelů korupce před odvetnými opatřeními.
Právní řád nepřipouští žádná zákonná odvetná opatření za oznámení protiprávního jednání, a naopak chrání oznamovatele. Zaměstnavatel, pro kterého oznamovatel vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, je povinen zabránit jakýmkoliv odvetným opatřením vůči oznamovatelům protiprávního jednání, včetně hrozby odvetných opatření nebo pokusů o ně.
Příslušné osoby:
- Bc. Jana Prouzová
jana.prouzova@mmdecin.cz
tel. č. 412 593 407 - PhDr. Petra Viktora
petra.viktora@mmdecin.cz
tel. č. 412 593 123
Oznámení je možné podat příslušné osobě:
- písemně – prostřednictvím e-mailové adresy jana.prouzova@mmdecin.cz, petra.viktora@mmdecin.cz;
- písemně – v bezpečně uzavřené obálce s nápisem NEOTEVÍRAT OOZ na adresu:
statutární město Děčín
k rukám příslušné osoby
Mírové nám. 1175/5
405 38 Děčín; - telefonicky na tel. č. 412 593 407, 412 593 123;
- po domluvě s příslušnou osobou ústně, v místě sídla (Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín).