OSOBY V KRIZI
Koordinační skupina osoby v krizi vznikla transformací koordinační skupiny Drogově závislí a etnické menšiny a koordinační skupiny Osoby a rodiny v krizi. Hlavním důvodem transformace bylo vytvořit logické uskupení členů s ohledem na druh poskytovaných služeb a na problematiku vyskytující se v našem městě.
Z názvu skupiny vyplývá, že předmětem zájmu jsou osoby v krizi. Sociální práce hovoří o krizi jako o stavu vážného oslabení s možným ohrožením vlastní existence. Spouštěčem může být např. ztráta blízké osoby, domova nebo změna společenského postavení.
Osoby v krizi jsou zastoupeny především v těchto oblastech:
- osoby užívající návykové látky a osoby jinak závislé
- osoby poskytující placené sexuální služby
- bezdomovci
- nezaměstnaní
- riziková mládež
- uprchlíci
- pachatelé trestné činnosti
- osoby zneužívané, týrané a zanedbávané
- osamocení rodiče
- osoby se zdravotním znevýhodněním, kde hrozí sociální exkluze
- osoby s duševním onemocněním
- osoby v seniorském věku
- osoby umírající.
Není zde specifikováno, zda se jedná o příslušníky majoritní společnosti nebo minority. Uživatelé/klienti vyhledávají zejména služby sociální prevence a poradenství: azylové domy, noclehárny, odborné poradenství, intervenční služby, následné péče, krizová centra apod.
RODINY, DĚTI A MLÁDEŽ
CÍLOVÁ SKUPINA:
- rodiny
- děti a mládež
ZAMĚŘENÍ:
- rodiny se specifickými potřebami
- rodiny zdravé a fungující
Koordinační skupina se zabývá otázkou podpory a rozvoje rodičů na mateřské a rodičovské dovolené. Jde především o vzdělávání ve výchově dětí s cílem podporovat kvalitní výkon rodičovských rolí a harmonický rodinný život (semináře, kurzy, poradenství), dále jde o smysluplné a aktivní trávení volného času nebo se jedná o aktivity spojené s opětovným vstupem rodičů na trh práce (hlídání dětí, rekvalifikační kurzy, kariérové poradenství apod.) Dalším zaměřením KS jsou služby péče o děti, které jsou jednou z významných podmínek slučitelnosti práce a rodiny a u dětí od tří let hrají také důležitou roli v procesu výchovy a vzdělávání dětí předškolního i mladšího školního věku.
U rodin se specifickými potřebami se koordinační skupina zaměřuje na podporu dětí a mládeže, které se ocitli v nějaké nepříznivé životní situaci.
Můžeme tedy shrnout, že oblastmi působnosti KS jsou aktivity zaměřené na snižování sociálního vyloučení rodičů na mateřské či rodičovské dovolené, asistenční služba pro rodiny s dětmi, rodinné poradenství a podpora aktivit vedoucích ke snížení rizikového chování dětí a mládeže.
OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM
Koordinační skupina zahájila svoji činnost již v roce 2005. Její členové se zaměřují na širokou oblast osob se zdravotním postižením.
Cílové skupiny:
- osoby s tělesným postižením
- osoby s mentálním postižením
- osoby se zrakovým postižením
- osoby se sluchovým postižením
- osoby s duševním onemocněním
- osoby s kombinovaným postižením
Koordinační skupina je složena z celkem 26 členů, z toho je 22 poskytovatelů sociálních služeb nebo různých aktivit, 2 uživatelé, 1 zástupce ÚP ČR, Kontaktní pracoviště Děčín, 1 zástupce Magistrátu města Děčín, OSV.
SENIOŘI
Cílovou skupinou jsou senioři, neboli osoby v seniorském věku. Jednoznačné dělení kategorií lidského věku neexistuje. Pro potřeby našeho procesu je za seniora považován jedinec v postproduktivním věku, který pobírá nějakou dávku ze systému důchodového zabezpečení a pomocným měřítkem je jeho věk, okolo 55 let a více.
Cílovou skupinu tvoří:
- senioři soběstační
- senioři vyžadující pomoc a péči druhé osoby