mobilni rozhlas
18.11.2024 - 10:27

Bezpečnost obyvatel města je jednou z hlavních priorit

Autor:

V poslední době je pocit bezpečí obyvatel našeho města jedním z nejdiskutovanějších témat. Vedení města i odpovědní pracovníci náladu veřejnosti vnímají a snaží se přijímat řadu opatření, která by postupně měla vést ke značnému zlepšení v této oblasti. „Prevence kriminality a zvyšování pocitu bezpečí není jen o práci jednoho oddělení nebo jednoho člověka, ale o spolupráci celé komunity a všech institucí, které společně usilují o to, aby naše město bylo bezpečné a přátelské pro každého z nás. Prevence kriminality je komplexní úkol,“ říká primátor města Jiří Anděl (ANO).

Posílení městské policie
Jednu z klíčových rolí v systému bezpečnosti ve městě hraje městská policie, která má svým působením i nemalý vliv na pocit bezpečí. Z tohoto důvodu byl značně posílen rozpočet městské policie, což umožnilo navýšit i stabilizovat personální stavy strážníků. Ve městě opět působí psovodi, byl modernizován vozový park a do budoucna jsou v plánu další opatření, která povedou ke zvýšení efektivity práce strážníků. Příkladem může být přechod na plně automatizovaný systém kontroly placení parkovného a téměř automatické řešení dopravních přestupků, což umožní strážníkům věnovat svou energii jiným, důležitějším činnostem, zejména veřejnému pořádku.

„Je třeba si uvědomit, že prevence kriminality a pocit bezpečí se skutečně nerovná jen městská policie. V našem městě působí plno dalších institucí, které pocit bezpečí našim občanům zvyšují nebo zvyšovat mohou. Je nutné mnohé v této oblasti aktivizovat a motivovat k přijímání takových opatření, která povedou k reálnému zvýšení pocitu bezpečí,“ říká ředitel městské policie Marcel Horák. „Je také nutné dodat, že například počty násilných trestných činů v jednotlivých letech klesají. V našem městě je tento druh trestné činnosti na minimu, nicméně toto konstatování samo o sobě pocit bezpečí nezvýší,“ dodává.

Kamerový systém
Od roku 1997 je v Děčíně budován kamerový systém, který se stal jedním z nejdůležitějších a nejefektivnějších nástrojů prevence kriminality. V současnosti má 78 kamerových bodů, které je nutné modernizovat a případně kamerový systém dále rozšiřovat. I v této oblasti je město připravené investovat Pocit bezpečí ve městě je pro nás prioritou potřebné prostředky. Navíc se v nejbližší době bude realizovat systém mobilních kamer, na který se městu podařilo získat nemalou dotaci v řádu mnoha milionů. Samozřejmě bude nadále pokračovat projekt asistentů prevence kriminality, který má více aspektů, ale zvyšování pocitu bezpečí je opět ten primární. V plánu jsou i další opatření, se kterými bude veřejnost postupně seznamována. Jako příklad lze uvést přesun K-centra, pokračování přednáškové činnosti na školách, její rozvoj a další školy budou také postupně obsazeny bezpečnostními pracovníky atd.

Plánování a připravenost
Kromě zajišťování každodenní bezpečnosti je důležité i dlouhodobé plánování a připravenost. V Děčíně vznikla „Velká koordinační skupina pro sociální oblast, bezpečnost a školství“, která propojuje státní správu, samosprávu, soukromý sektor, nestátní neziskové organizace či přímo občany. Původně tato skupina vznikla za účelem koordinovaného přístupu proti takzvaným „obchodníkům s chudobou“, postupem času se ale témata ve skupině rozšířila o další důležité oblasti, kterými jsou záškoláctví, aktivní politika zaměstnanosti a tak dále. Tato platforma je udávána jako příklad dobré praxe i pro jiná města, kromě jiných i Agenturou pro sociální začleňování.

„Velmi si cením spolupráce všech zainteresovaných subjektů a vím, že i nadále musíme vyvíjet úsilí. Důležitá je práce s jednotlivými klienty v sociálních službách, které jsou v našem městě poskytovány. Oddlužení, aktivní politika zaměstnanosti či pomoc se zabydlováním je velkým přínosem ke stabilitě jednotlivců i domácností a přispívá ke zlepšení sociálně-pracovních návyků a tím potažmo ke snížení negativních jevů ve společnosti,“ říká náměstkyně primátora Anna Lehká (Volba pro Děčín), která má sociální oblast ve své gesci a dodává: „Jsem velmi ráda, že mnoho problémových domů se podařilo vyklidit nebo opravit a další přešly na nové majitele, kteří se snaží domy opravovat a následně je řádně spravovat.“ Pro město je důležitá spolupráce se stavebním úřadem, hasiči, hygieniky, Okresní hospodářskou komorou, státní policií a mnoha dalšími institucemi. „Je evidentní, že v mnoha ohledech je překážkou řešení problémů legislativa, která musí být postupně upravena,“ upozorňuje Lehká

Koncepce prevence kriminality
Jako součást prevence město zpracovává Koncepci prevence kriminality a bezpečnosti statutárního města Děčín. Ta bude vytvořena na pět let a bude vycházet z analýzy pocitu bezpečí ve městě. Analýza vzniká i ve spolupráci s obyvateli Děčína a z ní poté budou vycházet jasně stanovená opatření.

„Ze své praxe vím, že nejvíce informací mám vždy od lidí, když jsem v terénu, a proto chci, aby analýza byla tvořena s našimi lidmi. Chci, aby tento dokument nebyl „dokumentem do šuplíku“, ale abychom se reálně zaměřili na místa a lidi, kterých se občané nejvíce obávají,“ říká náměstek primátora pro prevenci kriminality Václav Němeček (ANO).

Pomoc lidem
Do řešení dané problematiky se zapojují i další aktéři. Jde zejména o oddělení sociální práce a služeb magistrátu, které se svým týmem sociálních pracovníků a veřejných opatrovníků za účelem zajištění klidného soužití obyvatel města poskytuje pomoc při řešení náročných životních situací občanů a poskytování odborného poradenství. Působí tak preventivně například předáváním informací a kontaktů, dále se snaží předejít zneužívání sociálně znevýhodněných občanů obchodníky s chudobou a lichváři či mnohému dalšímu. Odbor sociálních věcí a zdravotnictví také koordinuje poskytovatele sociálních služeb a dalších aktivit ve městě a pořádá multidisciplinární setkání k jednotlivým lokalitám města, které jsou předmětem zájmu, s cílem získat přehled o aktuální situaci uvnitř. Může pak na ni v rámci svých možností reagovat. Dalším důležitým aktérem je orgán sociálně-právní ochrany dětí. Jeho role se neomezuje pouze na ochranu práv dětí, ale zahrnuje i široký záběr činností, které přispívají k prevenci kriminality a zajištění bezpečnosti dětí a mládeže. Zásadní úloha tohoto orgánu spočívá v ochraně dětí před riziky, která mohou vést k jejich zapojení do kriminálních činností a v podpoře rodin při řešení problémů, které by mohly vést k sociálním deviacím. Přesah činností do oblasti prevence a zajištění bezpečného prostředí pro děti je nezbytný pro jejich zdravý vývoj a snížení rizika sociálního vyloučení či zapojení do kriminálních aktivit.

Pomoc sociálních služeb
Na území Děčína působí různé sociální služby. Tyto organizace hrají důležitou roli v prevenci kriminality tím, že poskytují podporu jednotlivcům a rodinám v obtížných životních situacích. Efektivní poskytování těchto služeb pomáhá předcházet sociálním problémům, jako jsou chudoba, nezaměstnanost, nedostatek vzdělání či sociální vyloučení, které často vedou k trestné činnosti. Sociální služby přispívají k celkové stabilizaci společnosti tím, že snižují rizika, která mohou vést ke vzniku kriminálního chování.

„Samozřejmě jsme odhodláni v procesu zvyšování pocitu bezpečí i bezpečnosti jako takové dále pokračovat a využívat všech dostupných prostředků,“ uzavírá primátor města Jiří Anděl.

Počet zobrazení: 200
Sdílet

Základní údaje

  • Statutární město Děčín
    Magistrát města Děčín
    Ing. Jiří Anděl, CSc.
    primátor města
    Ing. Martin Kříž
    tajemník úřadu
    Budova A1:
    Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
    50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
    Budova B1:
    28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
    50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
      
    IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
    +420 412 593 111
    Úřední hodiny magistrátu
    posta@mmdecin.cz
    Datová schránkadatová schránka
     statutárního města Děčín: x9hbpfn
    Datová schránkadatová schránka
     Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
      

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

Digitální služby státu

portal obcana PORTÁL OBČANA
Nejrychlejší cesta ke službám státu. Snadná správa dokladů, výpisů z rejstříků, ale i datové schránky.
   
edoklady eDOKLADY
Nová éra prokazování totožnosti je tu! Všechna pracoviště magistrátu přijímají eDoklady.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřadPřívětivý úřad 2024
3. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top