Stavba trvala dva roky. Celkové náklady dosáhly 155 milionů korun včetně vybavení vnitřních prostor, přičemž 49,6 milionu pokryla dotace Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Zhotovitelem stavby byla společnost IR.Construction, s.r.o. V domově je klientům k dispozici 42 lůžek, mohou také využívat společenskou místnost či zahradu.
„Šlo o nesmírně náročnou stavbu, proto jsem velmi rád, že se ji podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Děkuji všem, kteří se na pracích podíleli. Pevně věřím, že se zde klientům bude líbit a že nový domov bude všem dobře sloužit,“ říká primátor města Jiří Anděl (ANO), který předal symbolický klíč od objektu příspěvkové organizaci města Centru sociálních služeb Děčín (CSS). Právě CSS bude nový domov provozovat.
„Velmi si ceníme možnosti poskytovat sociální službu domov pro seniory v objektu, který zaručuje klientům klidné, přívětivé a moderní prostředí. V době, kdy se počet osob odkázaných na péči jiných stále zvyšuje, je potřeba navyšovat kapacity těchto služeb a udržovat kvalitně nastavené standardy,“ říká Jana Skalová, ředitelka CSS.
To během léta spolupracovalo na vybavení objektu nábytkem a dalším zařízením, a také zajistilo nábor zaměstnanců, kterých je v současné chvíli dostatek. Bývalou budovu hotelu s bowlingem začalo město původně přestavovat se záměrem, že zde vznikne Domov se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. V průběhu stavby ale došlo ke změně záměru, která se dotkne také Domova pro seniory na Kamenické ulici.
„Sledujeme trend nárůstu počtu osob s diagnózou Alzheimerovy nemoci či jinou formou demence. Kumulace dvou sociálních služeb v jednom objektu tak, jak je tomu nyní v objektu na Kamenické ulici, není z hlediska poskytování služeb ideální. Proto zažádalo naše Centrum sociálních služeb Krajský úřad Ústeckého kraje, zda by bylo možné provést změnu a jednotlivým službám vymezit samostatné objekty,“ vysvětluje náměstkyně primátora Anna Lehká (Volba pro Děčín), která má ve své gesci sociální oblast.
Na Kamenické ulici proto bude nově pouze Domov zvláštního určení s kapacitou 91 lůžek, v Křešicích pak Domov pro seniory, kam se přestěhuje část klientů právě z Kamenické ulice. Změny využití objektu v Křešicích odsouhlasil poskytovatel dotace a došlo i k rekolaudaci stavebním úřadem. Náročná rekonstrukce začala před dvěma lety. Objekt ve tvaru písmene „L“ má tři patra, vyhlídkové ochozy, na něž se klienti dostanou přímo z pokojů, a je také částečně podsklepený.
„Součástí objektu jsou kromě zázemí pro klienty kancelářské prostory, sesterna s ošetřovnou, šatny a sklady,“ popisuje náměstek primátora pro rozvoj města a IT Ondřej Smíšek (Náš Děčín) s tím, že v suterénu jsou umístěny technologie: vytápění, vzduchotechnika a elektro rozvaděč. Pokud budou chtít klienti trávit čas venku, mohou posedět na zahradě, jejíž součástí jsou lavičky, vodní prvky, květiny a altán. Zahrát si zde mohou také pétanque.
V rámci celého projektu nechalo město navíc zrekonstruovat hřiště v blízkosti domova. Původní oplocení zůstalo na přání místních obyvatel zachované, u dětského hřiště byl kvůli bezpečnosti doplněn plastový plot a vysazené túje, které budou sloužit i jako protihluková stěna.