Postupným řešením tříletého projektu „Přeshraniční expertní systém a systém včasného varování před geologickými riziky v Labském pískovcovém pohoří bylo zjištěno, že existují masivy, které nejsou uvnitř zpevněné. Toto je potvrzeno znalostmi z jiných dřívějších měření. Masivy mají uvnitř pískovcového masivu „dutiny“ vyplněné pískem.
Na základě poznatků o vnitřní struktuře a modelování stability nekontinuálně zhutněné horniny lze vyhodnotit její stabilitu. To se týká jak současné stability, tak možných změn způsobených např. klimatickými poměry. Tyto selektivní poznatky a stanovení vhodné metodiky jsou základem pro budoucí zkoumání tohoto fenoménu pro Labské pískovce na celém jejich území.
Letecký průzkum poskytne prvotní pohled na současný stav lesa ve vybraných lokalitách a vytvoří referenční data pro jeho další monitorování. To umožní vyvodit závěry o vztahu mezi stavem lesa a hydrologickými podmínkami. Jedním z hodnocených faktorů bude kvantifikace napadení kůrovcem a stanovení sukcesních stádií porostu v již zničených, popř. vytěžených plochách.
Rozšiřování vybudovaného systému včasného varování a kontinuální monitoring jsou předpokladem pro dlouhodobé řešení otázek, týkajících se bezpečnosti skal a životního prostředí v pohoří Labských pískovců. Budou provedeny doplňující průzkumy, aby bylo možné stanovit metody pro hodnocení potenciálně nestabilních masivů a stavu lesních porostů.