Přečtěte si, jakým nebezpečím tu musí čelit a proč tu musela Agentura ochrany přírody a krajiny ČR spolu s Českým rybářským svazem omezit rybaření.
Do nedávna bylo možné na místě sledovat trpělivé rodiče, kteří se pravidelně střídali na vejcích. Letos jich labuť snesla dokonce sedm. Nyní se labutí pár vzorně stará o pět již vyklubaných nádherných mláďat. Stejný počet mláďat se vyklubal i vloni, avšak dospělosti se dožila pouze čtyři. Ta v současné době cestují po Labi mezi Dolním Žlebem a Ústím nad Labem. Už jejich klubání na svět a dospívání nebylo vůbec jednoduché.
K poranění jednoho z labutích rodičů došlo hned na začátku samotného hnízdění. Na hnízdě bylo tenkrát 5 vajec. Jedna z labutí měla v zobáku zaseknutý háček s vlascem, který se jí kolem zobáku navíc omotal. V této fázi hnízdění byla ptačí rodinka asi v největším nebezpečí, protože úmrtí jednoho z rodičů by nevyhnutelně znamenalo konec celého hnízdění. Bez rizika nebyla ani samotná záchranná akce poraněného rodiče, protože i samotný odchyt mohl znamenat ukončení hnízdění. Ošetření poraněné labutě však bylo nevyhnutelné a bez pomoci by uhynula. Naštěstí se celá akce zdařila a z labutího páru se stali labutí rodiče.
Celá rodinka si na Zámeckém rybníku spokojeně žila do 17. srpna 2021, kdy bylo jedno z mláďat poraněno autem při přecházení z parku do vody. Labutě totiž v době vyvádění mladých velmi často dochází na travnatou plocha u Lázeňské kavárny, kde uždibují šťavnatý pažit. Mládě bylo nezbytné odchytit a odvést do záchranné stanice. Po delší době se je podařilo vyléčit a poté vypustit zpět do přírody. K rodině se ale vrátit nemohlo, samec by na ně reagoval jako na cizí a utopil by je. Bylo tedy vypuštěno na Labe, kde žije dodnes. Aby se podobná situace neopakovala, byly v místě přecházení labutí mezi rybníkem a loučkou před Lázeňskou kavárnou umístěny dopravní značky „pozor labutě“ nabádající řidiče k opatrnosti v tomto úseku.
Tím však nebezpečné situace pro labutí rodinku neskončily. Šestého října se jednomu z mláďat zasekl do zobáku háček i s vlascem, do kterého se zcela zamotalo. Naštěstí se v tomto případě podařilo ošetřit mládě na místě a mohlo zůstat u rodičů. Stejná situace se opakovala hned o měsíc později – 6. listopadu. K dalšímu poranění rybářským háčkem pak došlo 17. listopadu, tentokrát však labutí rodinku štěstí opustilo. Mládě mělo vnitřní krvácivé poranění s roztrženým jícnem, během převozu do záchranné stanice vykrvácelo.
Aby se podobným událostem předešlo, rozhodla se Agentura ochrany přírody a krajiny ČR spolu s ornitology po dohodě s Českým rybářským svazem rybaření na Zámeckém rybníce omezit. V úseku, kde se labutě s mladými pohybují nejvíce, je během doby hnízdění a vyvádění mladých rybaření zakázáno úplně. Na ostatních místech jsou omezeny určité způsoby rybaření. Zámecký rybník je navíc velmi zanesený bahnem a dalším naplaveným materiálem. V něm jsou zamotané vlasce a háčky, které labutě ohrožují při hledání potravy. Místní vodní ptáci jsou zde také velmi naučeni na krmení od lidí. Přímé nebezpečí pak nastává v okamžiku, kdy rybář nahodí návnadu a malý vodní opeřenec okamžitě vyrazí háčku naproti v domnění, že jde o dobrotu.
Návštěvníci Zámeckého rybníka si možná v loni s příchodem zimy všimli, že se zde objevily nové dvě labutě. Byla to další nečekaně nebezpečná příhoda v životě děčínské labutí rodinky. Stalo se to v době, kdy se pomalu blížil čas osamostatnění mláďat. Na místo přiletěl dominantnější pár labutí z České Lípy. Hrozilo vytlačení zdejšího páru blíže k silnici a dokonce nelítostné labutí souboje, bylo proto rozhodnuto o oddělení labutích párů tak, aby měl každý vlastní vodní plochu. Jedno z mláďat se vydalo na svou životní cestu samo, zbylá mláďata byla spolu s rodiči přenesena na Labe. Tam se ještě chvíli držela u rodičů, ale po čase se také vydala na svoji cestu. Díky kroužkům a zpětným hlášením máme možnost sledovat jejich další dobrodružnou cestu životem.
Jistě teď chápete, proč se pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR spolu s ornitology snaží regulovat dění na Zámeckém rybníce. Důvody, proč je tu rybaření omezeno, jsou přehledně popsány na informačních cedulích, najdete tu také informace o pravidlech krmení. Například zdánlivě tradiční a tolik oblíbené krmení pečivem může vodním ptákům způsobit závažné zdravotní potíže, které často končí smrtí. Mnohem více jim prospěje zelenina. Vhod jim přijdou i slupky od mrkve, petržele či celeru. Stejně jako nadrobno nakrájené listy kedluben, květáku, brokolice nebo salátu. Vodní ptáci si rádi smlsnou i na pšenici, kukuřici, čočce či ovesných vločkách. A pokud vám není líto nějaké té koruny, kupte jim granule pro vrubozobé ptáky. Toto krmení je k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami a není nijak drahé.
autor: Správa CHKO České středohoří