Jaké přibližně budou příjmy města v roce 2020 oproti původním plánům?
Příjmy statutárního města Děčín očekáváme v roce 2020 nižší proti schválenému rozpočtu na rok 2020 o cca 130 milionů korun. Toto číslo může být však v důsledku dopadů II. vlny pandemie koronaviru vyšší. Výpadek je částečně vyrovnán kompenzačním příspěvkem státu po první vlně koronaviru (obdrželi jsme 62 miliony korun), a z kapitálové rezervy z minulých let. I tak dochází k redukci na výdajových kapitolách provozního i kapitálového rozpočtu.
Jak probíhá příprava rozpočtu?
Jsou kvalifikovaně odhadnuty příjmy rozpočtu, shromážděny požadavky jednotlivých odborů magistrátu, máme seznam potřebných oprav a investičních akcí. Probíhá politická diskuse nad prioritami, protože na vše nebudou zdroje.
S jakým poklesem příjmů oproti plánu na rok 2020 počítáte?
Předpokládáme snížení příjmů oproti schválenému rozpočtu na rok 2020 o cca 118 milionů korun. V tomto propočtu není zatím promítnuto plánované zrušení superhrubé mzdy. Máme také aktualizovaný návrh rozpočtového výhledu na příští roky, který na nové hrozby a skutečnosti reaguje.
Ve které oblasti plánujete hledat úspory?
Možné úspory hledáme ve všech oblastech výdajů. V provozní části rozpočtu půjde například o zpomalení oprav městského majetku, případně o rozložení některých nákupů materiálu na delší časové období, o efektivnější vzdělávání pracovníků magistrátu, o šetření energií a podobně.
Jak se to dotkne plánovaných investic v příštím roce?
Rozpočet je ve fázi rozpracovanosti, probíhají jednání o stanovení priorit. Jednat se bude i o možnosti přijetí úvěru na investiční akce města. Už v tomto týdnu začíná debata zastupitelů nad prioritami v seznamu investičních akcí. Řada staveb je rozestavěna, ty budou pokračovat. Na některé záměry máme přislíbenou dotaci z vyšších rozpočtů, toho chceme rovněž využít. U některých záměrů musí dojít buďto k jejich odložení, nebo k jejich roztažení v čase. Třetí možností pak je využít momentálně velmi příznivých úrokových sazeb a přijmout bankovní úvěr. Ceny stavebních prací rostou rychleji než úrokové sazby, a tím se stavby zlevňují. Nevýhodou pak je omezení možností investic do budoucna kvůli splátkám, straší nás samozřejmě také nejistota budoucích příjmů.