Zájemci si mohou své místo rezervovat prostřednictvím přihlašovacího formuláře na webu www.pronasdum.cz. Účast na semináři je bezplatná, a to včetně vzdělávacích materiálů a drobného občerstvení.
Seminář nabídne širokou paletu témat, řeč bude o nutnosti čištění a údržby fasády domu, o komunikaci v domě (ať už s vlastníky, družstevníky, nebo s nájemci či sousedy), o pravidlech úspěšné domovní schůze, o GDPR v kontextu bytového domu, o povinnostech vyplývajících z bytového spoluvlastnictví (zejména o §159 NOZ, tzv. péče řádného hospodáře), o nejčastějších chybách při vyúčtování tepla a teplé vody, o možnostech dotačních programů a dalšího financování v bytových domech, či o technických řešeních budov, která přinášejí finanční úspory. V rámci diskuse budou mít posluchači možnost konzultovat problémy, které trápí jejich bytový dům.
Domácnostem komplikuje život hlavně vysoká vlhkost a s ní související plísně, hluk a riziko požáru či otravy oxidem uhelnatým. Příčinou těchto rizik jsou především nefunkční opláštění budov, nevyhovující cirkulace vzduchu a vytápění, nekvalitní izolace a zateplení budov vč. starých střešních krytin, ale také staré rozvody elektřiny a staré plynové spotřebiče. Špatné vnitřní prostředí budov má přitom negativní dopad na zdraví obyvatel. Státní zdravotní ústav uvádí, že až 50 % onemocnění souvisí právě s nevyhovujícími podmínkami bydlení.
„Semináře Jak to dělají jinde realizujeme více než šestnáct let. Za tuto dobu jsme napomohli tisícům bytových domů k jejich obnově, ke zvýšení kvality bydlení i ke spokojenosti jejich obyvatel. Výsledkem naší práce je nejenom prevence předcházení zdravotních rizik spojených se zanedbaným stavem bytového fondu, ale zejména úspora finančních prostředků modernizovaných domů díky výraznému snížení energetické náročnosti související s vytápěním a výrobou TUV,“ říká předseda spolku Ing. Petr Němec.