„Českou i saskou krajinu labských pískovců postihl podobný osud. Z pestré mozaiky luk, pastvin, polí, mezí a remízků se často staly místy monotónní celky pastvin a druhově chudých luk a v současnosti louky patří mezi velmi ohrožené ekosystémy,“ říká Petr Bauer ze Správy národního parku České Švýcarsko a dodává: „Luční flóra poskytuje životní podmínky velkému množství hmyzu, například kobylek nebo motýlů, pokud zaniknou druhově bohaté louky, zmizí z přírody i řada brouků a motýlů.“
Nejlepší louky na obou stranách přeshraničního území každoročně vyhodnocuje v rámci soutěže odborná komise. Cílem soutěže je motivovat a ocenit vlastníky zachovalých luk k pečlivé péči o tyto ekologicky významné lokality. Právě nepříznivý vývoj zachovalosti lučních porostů inspiroval odborníky k tomuto motivačnímu programu. Soutěž proto každoročně vyhlašuje německý spolek pro péči o krajinu Landschaftspflegeverband Sächsische Schweiz – Osterzgebirge e.V. ve spolupráci se saskou nadací LANU a se správami chráněných oblastí na saské a české straně.
Nejlepší louky byly vyhlášeny v neděli, 17. září 2017, v rámci Slavnosti horských luk v Königsteinu-Ebenheit, pod stolovou horou Lilienstein v Saském Švýcarsku.
Louka v Bělé patřící manželům Štěpánovým je pravidelně kosená svažitá sušší louka. Vyznačuje se dvěma barevnými aspekty – první je fialovočervený a prezentuje ho smolnička obecná s jetelem lučním a druhý žlutobílý, který vytváří kopretina. Na suchých stráních se dále setkáváme silenkou nící a nadmutou, mateřídouškou a vzácnějším modře kvetoucím pavincem horským.
Čtrnáctý ročník soutěže o nejlepší louky v Českosaském Švýcarsku zná své vítěze. Ocenění se dočkala i jedna děčínská louka, o kterou se starají manželé Štěpánovy z Děčína Bělé.
Sdílet
Rubrika:
Dění ve městě
Galerie Obrázků
View the embedded image gallery online at:
https://www.mmdecin.cz/deni-ve-meste/2167-lucni-soutez-zna-sve-letosni-viteze#sigProIdbffcedfce2
https://www.mmdecin.cz/deni-ve-meste/2167-lucni-soutez-zna-sve-letosni-viteze#sigProIdbffcedfce2