Hlavní výhodou ITI je rezervování finančních prostředků na integrované projekty s významným dopadem do území a možnost čerpání finančních prostředků z více operačních programů EU (na rozdíl od IPRM v období 2007-2013). Žadateli také nebudou pouze města, ale rovněž další subjekty (dopravní podniky, univerzity, NNO atd.) mající významnou roli v oblasti, ve které působí.
Základním podkladem pro realizaci ITI je zpracování integrované strategie, na které města spolupracují se společnostmi MEPCO, s. r. o., SPF Group, s. r. o. a EUFC CZ, s. r. o. Na základě analýz, identifikovaných potřeb území a možností operačních programů byly určeny čtyři prioritní oblasti (doprava, životní prostředí, udržitelná ekonomika a sociální soudržnost), které byly následně za činnosti pracovních skupin dále rozpracovávány a byly v nich hledány příležitosti pro komplexní řešení dílčích problémů. Jelikož celý proces přípravy ITI je založen na principu partnerství, účastní se pracovních skupin široké spektrum zástupců měst a odborníků na řešená témata.
Výzva pro potenciální žadatele
Pokud chtějí žadatelé realizovat projekt, který má potenciál naplnit cíle některé z tematických oblastí integrované strategie, mohou se obrátit na nositele ITI statutární město Ústí nad Labem, Mgr. Jiřího Starého (jiri.stary@mag-ul.cz), popř. na územní koordinátorku pro město Děčín, Mgr. Lenku Houdovou (lenka.houdova@mmdecin.cz). Zatím se jedná o nezávaznou konzultační aktivitu. Poté, co bude integrovaná strategie schválena, začne být od roku 2016 naplňována prostřednictvím integrovaných projektů. Jejich sběr bude zahájen jednotlivými výzvami vyhlašovanými nositelem. Potenciální žadatelé budou informováni prostřednictvím webových stránek a na úřední desce města.