mobilni rozhlas
Systém „door to door“ (D2D či DtD) zavádíme v částech města s rodinnými domy. Systém představuje poskytnutí nádob na papír a plast, které budou umístěny přímo u rodinných domů obyvatel. Tím se zjednoduší třídění odpadu a zvýší pohodlí. Stávající sběrná hnízda na separovaný odpad zůstanou zachována, postupně ale zde dojde k jejich optimalizaci ať už v počtu nádob nebo jejich objemové kapacitě. Osazování nádobami door to door zahájí Technické služby Děčín začátkem roku 2025 a bude probíhat do dubna. K nádobě na směsný komunální odpad (a případně BIO odpad) dostanou občané ještě nádobu na plasty a papír a odpady z těchto nádob budou vyváženy stejným způsobem jako odpady z nádob na směsný komunální odpad (a případně BIO odpad). Nový systém se naplno spustí 7. 4. 2025. Do této doby budou probíhat výsypy směsného komunálního odpadu jako doposud. Prosíme občany, aby si nové nádoby na tříděný odpad (plast, papír) převzali a uschovali. Nádoby jsou opatřeny čipem, Chytrá svozová známka a jsou propojené s konkrétní adresou a číslem popisným. Více informací naleznete přímo na nově přistavených nádobách nebo na tel. Technických služeb Děčín 493 645 020. Harmonogram svozu sdělíme s dostatečným předstihem.
Čipování nádob Čipování nádob na směsný komunální odpad na území města je dokončené. V případě, že nádobu i přes to nemáte opatřenou čipem a chytrou svozovou známkou, ozvěte se, prosím, do Technických služeb Děčín na telefonní číslo 704 999 963 (dotazy pouze k čipování a označování nádob) a bude sjednána náprava. Upozorňujeme, že nepolepené a neoznačené nádoby nebudou nadále sváženy.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY K NOVÉMU SYSTÉMU DOOR TO DOOR
Od dubna 2025 se ve vybraných částech Děčína zavádí v rámci odpadového hospodářství nový systém třídění odpadu door to door (D2D). Přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy, které vám pomohou se v této novince lépe zorientovat.

Co je to systém door to door a koho se týká?
Systém D2D je nový způsob třídění odpadu, který město zavádí od roku 2025 ve vybraných částech města s rodinnými domy. Obyvatelé zde budou moct třídit odpad přímo u svého domu. Třídění pak bude pro ně jednodušší a pohodlnější.

Jak bude systém fungovat?
Každá domácnost zapojená do D2D dostane ke stávající nádobě na směsný odpad také speciální nádoby na papír a plasty. Vytříděný odpad budou následně Technické služby Děčín dle harmonogramu vyvážet.
Jak mám postupovat, pokud obdržím novou nádobu na plast a papír? Novou nádobu na plast a papír si prosím převezměte a uschovejte. Každá nádoba je opatřena čipem a chytrou svozovou známkou, která je propojena s vaší adresou a číslem popisným.

Kdy se nový systém spustí?
Distribuce nových nádob probíhá až do dubna 2025. Plný provoz systému svozu bude zahájen 7. dubna 2025.

Co se stane se současnými sběrnými hnízdy?
Sběrná hnízda na separovaný odpad zůstanou zachována, ale budou postupně optimalizována podle potřeb obyvatel a využití.

Kde mohu získat další informace?
Podrobnosti naleznete na nových nádobách nebo se můžete obrátit na Technické služby Děčín na tel. čísle 493 645 020. Harmonogram svozu bude zveřejněn s dostatečným předstihem.

Jaké výhody má nový systém? Pro občany se třídění velmi zjednoduší. Odpad budou moci odkládat do nádob přímo u svého domu, takže ho nebudou muset odnášet na sběrná místa. Tím, že bude více třídit, dojde ke snížení množství směsného komunálního odpadu. V dlouhodobém horizontu se mohou snížit i náklady na systém. V České republice zavádí systém door to door stále více měst a obcí.

Co se stane, když nebudu mít nádobu opatřenou čipem a novou chytrou svozovou známkou od Technických služeb Děčín?
Nepolepené a neoznačené nádoby nebudou Technickými službami Děčín sváženy. Každá nádoba určená pro občany musí být opatřena čipem a chytrou svozovou známkou, v opačném případě se obraťte na Technické služby Děčín, tel. číslo 704 999 963 (dotazy pouze k čipování a označování nádob) a bude sjednána náprava.

Byla mi nově polepena nádoba na směsný komunální odpad se změnou frekvence svozu na 1 za 14 dní od dubna 2025. Doposud jsem neobdržel nádoby na plast a papír, co mám dělat?
Vyčkat na dodání nádob na plast a papír Technickými službami Děčín. Nádoby by měly být rozvezeny občanům do 7. 4. 2025.

Dle zákona č. 541/2020 Sb. o odpadech má každý podnikatelský subjekt včetně osob výdělečně činných povinnost zajistit řádné nakládání s odpady vzniklými během jejich činnosti.

Záměrem statutárního města Děčín je pomoci právnickým a podnikajícím fyzickým osobám s nakládáním s vybranými druhy odpadů.

Z toho důvodu MM Děčín vydalo obecně závaznou vyhlášku č. 5/2023 o obecním systému odpadového hospodářství, ve které umožňuje podnikatelským subjektům tuto povinnost splnit zapojením do obecního systému nakládání s odpady.

Začlenění podnikatelských subjektů do systému odpadového hospodářství (dále jen systému OH) statutárního města Děčín je dobrovolné, konkrétně do sběru odpadu kategorie plast, papír a sklo.

Kdo má povinnost třídit odpad?

Dle Zákona č. 541/2020 Sb. je původcem odpadu každý, při jehož činnosti vzniká odpad. Jedná se tedy o všechny právnické a fyzické osoby samostatně výdělečně činné, jako jsou podnikatelé, živnostníci, obchodní společnosti, spolky, družstva a další.

Původcem odpadu je tedy každý podnikatel, nehledě na jeho velikost nebo typ podnikání. Odpady tak například produkují i podnikatelé pracující z domova, terénní pracovníci, kadeřnictví, provozovatelé večerky, restaurace apod.

Pro všechny subjekty tak platí povinnost svůj odpad z podnikání řešit legální cestou.

Důvod zapojení podnikatelských subjektů do systému OH města

  • Zapojením podnikatelských subjektů do systému OH města dojde k omezení zneužívání veřejných stanovišť na vytříděný směsný komunální odpad ( dále jen VSKO ) – ty jsou aktuálně určeny výhradně pro občany města Děčín. Současně se zvýší příjem města od podnikatelských subjektů.
  • Zvýšené množství plastového, papírové a skleněného odpadu zvýší hodnotu plnění recyklačních cílů města Děčín.
  • Zvýšení příjmu od autorizované obalové společnosti EKO-KOM.
  • Úsporu, resp. vyšší příjmy tak může město investovat do zlepšení OH – např. zvýšené četnosti svozu VSKO či zavádění nových služeb, které napomohou snížit náklady na OH a/nebo lépe plnit legislativní povinnosti (vyšší míra třídění odpadů).

Základní principy

Podnikatelský subjekt má možnost se do systému OH statutárního města Děčín zapojit dvěma způsoby:

  1. reálná nádoba – objednáním a uhrazením poplatku za nádobu na plast, papír nebo sklo výhradně pro vlastní potřebu;
  2. virtuální nádoba – uhrazením poplatku vznikne podnikatelskému subjektu možnost využívat veřejné sítě nádob na VSKO.

Způsob možného zapojení je určen velikostí podnikatelského subjektu a druhem podnikání viz CENÍK a KATEGORIZACE.

Pokud podnikatelský subjekt nevyužije výše uvedených možností, pak je povinen vyprodukovaný odpad a to vč. tříděného odpadu (např. papír, plast a sklo) odstranit těmito způsoby:

  • odvézt odpad na sběrný dvůr a zde jej na vlastní náklady předat provozovateli sběrného dvora,
  • zajistit si na vlastní náklady formou individuální smlouvy se svozovou společností vlastní nádobu adekvátní kapacity.

Výhody pro podnikatelské subjekty začleněné do systému OH

  • Zjednodušení administrativy – postačí registrace a ostatní administrativu (smlouvu) zajistí MM Děčín, pro odpady, se kterým se zapojí do systému OH nevede průběžnou evidenci odpadů ani neplní ohlašovací povinnosti podle z. o odpadech.
  • Zajištění legálnosti nakládání s předmětnými odpady (papír, plast, sklo) ve vztahu k městu Děčín a především ve vztahu k zákonu o odpadech.

Prevence a kontrola

  • Pokud podnikatelský subjekt nevyužije ani jednu možnost začlenění do systému OH města, pak bude povinen do 31. 3. 2025 doložit (osobně, e-mail, písemně) MM Děčín, že si u jakékoliv oprávněné svozové společnosti na všechny produkované druhy odpadu zajistil v adekvátním rozsahu svoz a využití / odstranění odpadů.
  • Pokud podnikatelský subjekt toto ve stanovené lhůtě nedoloží, pak bude podroben kontrole týkající se legálnosti nakládání s odpady.
  • Podnikatelské subjekty budou soustavně namátkově kontrolovány pověřeným orgánem, primárně živnostenským úřadem a odborem odpadového hospodářství.

V případě žádosti podnikatelského subjektu o zapojení do systému OH naleznete registrační formulář-žádost zde:

Po verifikaci registračních údajů bude podnikatelskému subjektu zaslána vyplněná smlouva k podpisu. Vzory smluv o využití obecního systému odpadového hospodářství dle typu nádob naleznete zde:

18.11.2024 - 16:00

Komunál - podnikatelé

Žádost o zapojení podnikatelského subjektu do obecního systému
odpadového hospodářství statutárního města Děčín

zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů,
ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o odpadech")

(zvýrazněné položky jsou povinné)

I. Registrační údaje žadatele

II. Informace k provozované činnosti

Celkový počet osob vykonávající činnost v dané provozovně (zaměstnanci a osoby na základě jiného smluvního vztahu, taktéž osoby bez smluvního vztahu).

Uveďte stručný popis převažující činnosti Vaší provozovny.

Maximálně tři převažující činnosti podnikání z ŽL nebo OR dle příloh č. 1-4 zák. č. 455/1991 Sb. Činnosti dle příloh jsou uvedeny v Ceníku pro zapojení podnikatelů do systému OH města Děčín.

III. Informace o dosavadním způsobu nakládání s odpady

Směsný komunální odpad

Papír

Plast

Sklo

Např. jiný způsob nakládání s výše uvedenými odpady; nemám zajištěno, a proto se chci zapojit.

IV. Výběr dostupného typu a velikosti nádoby dle Kategorizace

Kategorizace nádob je uvedena v Ceníku pro zapojení podnikatelů do systému OH města Děčín.

Mám zájem o virtuální nádobu, reálnou nádobu nebo kombinaci nádob. Uveďte kategorii nádoby (např. VN1, VN2, VN3, RN1, RN2, RN3, RN4). V případě kombinace, pro který druh odpadu (papír, plast, sklo).

Jako původce odpadů, produkující odpad zařazený podle Katalogu odpadů jako odpad podobný komunálnímu z činnosti právnických osob a fyzických osob oprávněných k podnikání, žádám o umožnění využít obecního systému odpadového hospodářství v souladu s § 62 odst. 2 zákona o odpadech.

Seznam odpadu a množství

Množství odpadu uvádějte v souhrnu za celý rok nebo jako procentuální zastoupení daného odpadu ve výsledné směsi odpadů.

Podpis smlouvy

Chcete-li podepsat smlouvu elektronickým podpisem, bude Vám zaslána datovou schránkou. V případě vlastnoručního podpisu Vám smlouvu pošleme klasicky poštou.

Informace o zpracování osobních údajů dle čl. 13 GDPR

Osobní údaje jsou zpracovávány za účelem zapojení podnikatelského subjektu do obecního systému odpadového hospodářství. Právním titulem pro zpracování osobních údajů je čl. 6, odst. 1, písm. b) GDPR, zpracování je nezbytné pro uzavření a plnění smlouvy. Osobní údaje budou uloženy po dobu dle spisového a skartačního řádu a nebudou předávány dalším příjemcům. Více informací o zpracování osobních údajů a Vašich právech naleznete na www.mmdecin.cz/gdpr.

UPOZORNĚNÍ

Prosíme, neposílejte podání do datové schránky statutárního města Děčín, ani Magistrátu města Děčín.

Podání, jehož přílohou je dokumentace zpracovaná autorizovanou osobou, je vždy nutné podat prostřednictvím Portálu stavebníka.

Žádost a veškeré podklady, včetně dokumentace, podávejte elektronicky, prostřednictvím Portálu stavebníka. Následnou komunikaci je možné realizovat též prostřednictvím datové schránky Centrální podatelny stavební správy (ID datové schránky: kbt8xbr).

Podatelna Odboru stavební úřad

Umístění:

Magistrát města Děčín
28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
budova B1, 1. patro, kancelář č. 225 (sekretariát Odboru stavební úřad)

Telefon:

412 591 309 nebo 412 591 204.

Úřední hodiny:

pondělí08:00 - 10:30 h11:30 - 17:00 h
úterý08:00 - 10:30 h11:30 - 13:00 h
středa08:00 - 10:30 h11:30 - 17:00 h
čtvrtek08:00 - 10:30 h11:30 - 13:00 h

Jednotné environmentální stanovisko (JES) je nástrojem procesní integrace státní správy v oblasti ochrany životního prostředí.

Odkazy:

Jednotné environmentální stanovisko (JES)

Od 1. 7. 2024 bude Odbor životního prostředí, Magistrátu města Děčín vydávat JES pro všechny záměry povolované podle zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, v němž budou integrovány správní úkony vydávané podle níže uvedených zákonů:

Doporučujeme, před vlastním podáním žádosti o JES, požádat o předběžnou konzultaci v souladu s § 9 zákona č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku (dále jen ZJES), a přiložit již vydaná vyjádření, stanoviska či rozhodnutí z oblasti životního prostředí. Uvažovaný záměr s Vámi projednáme, poskytneme informace k náležitostem žádosti a dalším souvisejícím okolnostem.

Upozorňujeme, že k vydání JES je třeba předložit seznam náležitostí uvedených v příloze č. 3 (Náležitosti žádosti o JES podle jednotlivých právních předpisů) a vždy i stavební dokumentaci pro povolení záměru, podléhá-li záměr povolení podle stavebního zákona. Pokud záměr nepodléhá povolení podle stavebního zákona, předloží žadatel namísto dokumentace pro povolení záměru srovnatelný podklad, pokud jej jiný právní předpis vyžaduje. Lhůta pro vydání JES začíná běžet ode dne doručení žádosti, která splňuje všechny náležitosti a je bezvadná. Platnost vydaného JES je 5 let ode dne jeho vydání.

Odbor životního prostředí, Magistrátu města Děčín je od 1. 7. 2024 rovněž podle ust. § 15 písm. b) a c) ZJES příslušný k provádění kontroly dodržování podmínek stanovených na základě jím vydaného jednotného environmentálního stanoviska rozhodnutím v následném řízení, včetně oprávnění ukládat opatření k nápravě závadného stavu vzniklého neplněním těchto podmínek, a projednávat přestupky podle § 17 ZJES, byly-li správním orgánem příslušným k vydání JES.

Do JES vydávaného odborem životního prostředí nebudou integrovány správní úkony vydávané orgány ochrany přírody ve zvláště chráněných územích, v evropsky významných lokalitách a v ptačích oblastech. V těchto nejcennějších územích ochrany přírody (v nichž vykonávají státní správu i management speciální orgány ochrany přírody) je pro účely povolení záměru nezbytné společné rozhodnutí příslušného orgánu ochrany přírody, tj. Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (v CHKO, NPR a NPP), správ národních parků (v NP) a krajských úřadů (v PR, PP a EVL a PO mimo ZCHÚ). V tomto rozhodnutí jsou na území národních parků nově zahrnuty i otázky ochrany zemědělské půdy a lesa. K tomu, aby záměr podléhal vydání společného rozhodnutí, postačí, nachází-li se ve zvláště chráněném území, evropsky významné lokalitě nebo ptačí oblasti jakákoliv jeho část.

Dokumenty ke stažení:

07.06.2024 - 15:50

Ovzduší

Informace o kvalitě ovzduší

Seznam žádostí o vydání závazného stanoviska podle § 11 odst. 3 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění

Strana 1 z 75

Základní údaje

  • Statutární město Děčín
    Magistrát města Děčín
    Ing. Jiří Anděl, CSc.
    primátor města
    Ing. Martin Kříž
    tajemník úřadu
    Budova A1:
    Mírové nám. 1175/5, 405 38 Děčín
    50°46'25.7"N 14°11'44.3"E
    Budova B1:
    28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
    50°46'58.5"N 14°12'57.2"E
      
    IČO: 00261238; DIČ: CZ00261238
    +420 412 593 111
    Úřední hodiny magistrátu
    posta@mmdecin.cz
    Datová schránkadatová schránka
     statutárního města Děčín: x9hbpfn
    Datová schránkadatová schránka
     Magistrátu města Děčín: nj6wxpq
      

Něco málo o Děčínu

47951
obyvatel (r. 2021)
43
průměrný věk
118
rozloha (km²)
35
městských částí
448
ulic
Děčín je nejníže položené město v České republice, ležící na soutoku Labe a Ploučnice. Jeho centrum má nadmořskou výšku 135 metrů. Jedná se o významný říční přístav a důležitou dopravní křižovatku (stýká se zde pět železničních tratí, prochází jím i 1. železniční koridor a několik významných silničních tahů).

Rodáci: spoluzakladatel Sokola prof. Miroslav Tyrš, matematik Johann Radon, topmodelka Karolína Kurková, herci Jiří Bartoška a Jiří Maryško, zpěváci Sámer Issa a Sabina Křováková, sportovci Vladimír Šmicer, Tomáš Kraus a řada dalších osobností.

Digitální služby státu

portal obcana PORTÁL OBČANA
Nejrychlejší cesta ke službám státu. Snadná správa dokladů, výpisů z rejstříků, ale i datové schránky.
   
edoklady eDOKLADY
Nová éra prokazování totožnosti je tu! Všechna pracoviště magistrátu přijímají eDoklady.

ISO 9001:2015

SGS Česká RepublikaStatutární město Děčín, Magistrát města Děčín je držitelem certifikátu kvality od mezinárodní firmy SGS se sídlem ve Švýcarsku.

Veřejné zakázky

Člen Platformy odpovědného veřejného zadávání

Město pro byznys

Město pro byznys

Přívětivý úřad

Přívětivý úřadPřívětivý úřad 2024
3. místo
v Ústeckém kraji.
Potvrzeno
Ministerstvem vnitra
České republiky.

Back to top