Dalším značným přispěvovatelem znečištění ovzduší je rozvinutá doprava, neboť naše město leží na důležité silniční tepně spojující Českou republiku s Německem a Polskem, což vede k velkému množství emisí z vozidel. Automobily produkují emise nejen ze spalování pohonných hmot, ale také z otěru vozovek, pneumatik a brzdových destiček při brždění. V neposlední řadě je také nutno zmínit, že významným přispěvovatelem znečišťování ovzduší jsou hlavně domácnosti, které využívají k vytápění především pevná paliva.
I přesto, že převážná část města je plynofikovaná, některé domácnosti se z ekonomických důvodů vracejí k původnímu způsobu vytápění, a to spalování pevných paliv, což má nepříznivý vliv na kvalitu ovzduší. Novelou zákona o ochraně ovzduší také došlo k prodloužení zákazu topení v kotlích na pevná paliva horších než 3. emisní třídy provozovaných v rodinném domě, bytovém domě nebo stavbě pro rodinnou rekreaci. Tento původní zákaz byl posunut z 1. 9. 2022 na 1. 9. 2024. Tímto posunem zákazu topení v zastaralých kotlích se oddálila i slibovaná změna v kvalitě ovzduší o další dva roky.
Jaká budou opatření?
Vzhledem k nelepšící se situaci ohledně kvality ovzduší bude orgán ochrany ovzduší Magistrátu města Děčín, který vykonává dohled nad kvalitou ovzduší, omezovat povolování ve vybraných lokalitách města, umístění spalovacích zdrojů na pevná paliva. Ve snaze zlepšit kvalitu ovzduší se také orgán ochrany ovzduší důsledně snaží vyhledávat objekty, které značně přispívají k znečišťování ovzduší spalováním pevných paliv. U těchto objektů je zjišťováno, zda provozovatelé kotlů a topidel, které jsou napojeny na teplovodní soustavu vytápění, zda provádí kontrolu nebo čištění spalinové cesty, jaké používají palivo a zda mají provedené pravidelné kontroly technického stavu a provozu kotlů nebo topidel s teplovodním výměníkem.
Provozovatelé mají povinnost provádět technické kontroly kotlů, které mají tepelný příkon od 10 kW do 300 kW včetně, a to již od roku 2016. Interval pro opakování kontroly je nejméně jednou za tři roky. Z tohoto vyplývá, že poslední kontrola měla být provedena nejpozději do konce roku 2022. V případě, že fyzická osoba kontrolu neprovedla, dopustila se porušení zákona o ochraně ovzduší, za který lze fyzické osobě uložit pokutu do 20 tisíc korun a případě právnických osob je výše pokuty do 50 tisíc korun.
Informace o stavu ovzduší jsou dostupné na internetových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu ZDE...
Seznam proškolených techniků, kteří mají oprávnění provádět kontroly kotlů a topidel s teplovodním výměníkem, lze zjistit ZDE..