Začlenění podnikatelských subjektů do systému odpadového hospodářství statutárního města Děčín
Dle zákona č. 541/2020 Sb. o odpadech má každý podnikatelský subjekt včetně osob výdělečně činných povinnost zajistit řádné nakládání s odpady vzniklými během jejich činnosti.
Záměrem statutárního města Děčín je pomoci právnickým a podnikajícím fyzickým osobám s nakládáním s vybranými druhy odpadů.
Z toho důvodu MM Děčín vydalo obecně závaznou vyhlášku č. 5/2023 o obecním systému odpadového hospodářství, ve které umožňuje podnikatelským subjektům tuto povinnost splnit zapojením do obecního systému nakládání s odpady.
Začlenění podnikatelských subjektů do systému odpadového hospodářství (dále jen systému OH) statutárního města Děčín je dobrovolné, konkrétně do sběru odpadu kategorie plast, papír a sklo.
Kdo má povinnost třídit odpad?
Dle Zákona č. 541/2020 Sb. je původcem odpadu každý, při jehož činnosti vzniká odpad. Jedná se tedy o všechny právnické a fyzické osoby samostatně výdělečně činné, jako jsou podnikatelé, živnostníci, obchodní společnosti, spolky, družstva a další.
Původcem odpadu je tedy každý podnikatel, nehledě na jeho velikost nebo typ podnikání. Odpady tak například produkují i podnikatelé pracující z domova, terénní pracovníci, kadeřnictví, provozovatelé večerky, restaurace apod.
Pro všechny subjekty tak platí povinnost svůj odpad z podnikání řešit legální cestou.
Důvod zapojení podnikatelských subjektů do systému OH města
- Zapojením podnikatelských subjektů do systému OH města dojde k omezení zneužívání veřejných stanovišť na vytříděný směsný komunální odpad ( dále jen VSKO ) – ty jsou aktuálně určeny výhradně pro občany města Děčín. Současně se zvýší příjem města od podnikatelských subjektů.
- Zvýšené množství plastového, papírové a skleněného odpadu zvýší hodnotu plnění recyklačních cílů města Děčín.
- Zvýšení příjmu od autorizované obalové společnosti EKO-KOM.
- Úsporu, resp. vyšší příjmy tak může město investovat do zlepšení OH – např. zvýšené četnosti svozu VSKO či zavádění nových služeb, které napomohou snížit náklady na OH a/nebo lépe plnit legislativní povinnosti (vyšší míra třídění odpadů).
Základní principy
Podnikatelský subjekt má možnost se do systému OH statutárního města Děčín zapojit dvěma způsoby:
- reálná nádoba – objednáním a uhrazením poplatku za nádobu na plast, papír nebo sklo výhradně pro vlastní potřebu;
- virtuální nádoba – uhrazením poplatku vznikne podnikatelskému subjektu možnost využívat veřejné sítě nádob na VSKO.
Způsob možného zapojení je určen velikostí podnikatelského subjektu a druhem podnikání viz CENÍK a KATEGORIZACE.
Pokud podnikatelský subjekt nevyužije výše uvedených možností, pak je povinen vyprodukovaný odpad a to vč. tříděného odpadu (např. papír, plast a sklo) odstranit těmito způsoby:
- odvézt odpad na sběrný dvůr a zde jej na vlastní náklady předat provozovateli sběrného dvora,
- zajistit si na vlastní náklady formou individuální smlouvy se svozovou společností vlastní nádobu adekvátní kapacity.
Výhody pro podnikatelské subjekty začleněné do systému OH
- Zjednodušení administrativy – postačí registrace a ostatní administrativu (smlouvu) zajistí MM Děčín, pro odpady, se kterým se zapojí do systému OH nevede průběžnou evidenci odpadů ani neplní ohlašovací povinnosti podle z. o odpadech.
- Zajištění legálnosti nakládání s předmětnými odpady (papír, plast, sklo) ve vztahu k městu Děčín a především ve vztahu k zákonu o odpadech.
Prevence a kontrola
- Pokud podnikatelský subjekt nevyužije ani jednu možnost začlenění do systému OH města, pak bude povinen do 31. 3. 2025 doložit (osobně, e-mail, písemně) MM Děčín, že si u jakékoliv oprávněné svozové společnosti na všechny produkované druhy odpadu zajistil v adekvátním rozsahu svoz a využití / odstranění odpadů.
- Pokud podnikatelský subjekt toto ve stanovené lhůtě nedoloží, pak bude podroben kontrole týkající se legálnosti nakládání s odpady.
- Podnikatelské subjekty budou soustavně namátkově kontrolovány pověřeným orgánem, primárně živnostenským úřadem a odborem odpadového hospodářství.
V případě žádosti podnikatelského subjektu o zapojení do systému OH naleznete registrační formulář-žádost zde:
- Žádost o zapojení podnikatelských subjektů do obecního systému odpadového hospodářství
- Ceník a Kategorizace k zapojení podnikatelských subjektů
Po verifikaci registračních údajů bude podnikatelskému subjektu zaslána vyplněná smlouva k podpisu. Vzory smluv o využití obecního systému odpadového hospodářství dle typu nádob naleznete zde:
UPOZORNĚNÍ
Prosíme, neposílejte podání do datové schránky statutárního města Děčín, ani Magistrátu města Děčín.
Podání, jehož přílohou je dokumentace zpracovaná autorizovanou osobou, je vždy nutné podat prostřednictvím Portálu stavebníka.
Žádost a veškeré podklady, včetně dokumentace, podávejte elektronicky, prostřednictvím Portálu stavebníka. Následnou komunikaci je možné realizovat též prostřednictvím datové schránky Centrální podatelny stavební správy (ID datové schránky: kbt8xbr).
Podatelna Odboru stavební úřad
Umístění:
Magistrát města Děčín
28. října 1155/2, 405 02 Děčín I
budova B1, 1. patro, kancelář č. 225 (sekretariát Odboru stavební úřad)
Telefon:
412 591 309 nebo 412 591 204.
Úřední hodiny:
pondělí | 08:00 - 10:30 h | 11:30 - 17:00 h |
---|---|---|
úterý | 08:00 - 10:30 h | 11:30 - 13:00 h |
středa | 08:00 - 10:30 h | 11:30 - 17:00 h |
čtvrtek | 08:00 - 10:30 h | 11:30 - 13:00 h |
pátek | 08:00 - 10:30 h | 11:30 - 12:00 h |
Jednotné environmentální stanovisko
Jednotné environmentální stanovisko (JES) je nástrojem procesní integrace státní správy v oblasti ochrany životního prostředí.
Odkazy:
- Zákon č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku
- MŽP - Jednotné environmentální stanovisko (JES)
Jednotné environmentální stanovisko (JES)
Od 1. 7. 2024 bude Odbor životního prostředí, Magistrátu města Děčín vydávat JES pro všechny záměry povolované podle zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, v němž budou integrovány správní úkony vydávané podle níže uvedených zákonů:
- zákon o ochraně přírody a krajiny (114/1992 Sb.), ve znění pozdějších předpisů,
- zásah do významného krajinného prvku (§ 4 odst. 2),
- zabránění úhynu rostlin a zraňování nebo úhynu živočichů (§ 5 odst. 3),
- odchylný postup při ochraně volně žijících ptáků (§ 5b odst. 1),
- povolení ke kácení dřevin (§ 8 odst. 1),
- zásah do krajinného rázu (§ 12 odst. 2),
- souhlas k činnostem v ochranném pásmu památného stromu (§ 46 odst. 1),
- výjimky ze zákazů u památných stromů (§ 56 odst. 1),
- souhlas se zřízením nebo zrušením účelových komunikací, stezek a pěšin (§ 63 odst. 1),
- zákon o ochraně ZPF (334/1992 Sb.), ve znění pozdějších předpisů,
- souhlas s odnětím půdy ze ZPF do celkové odnímané výměry 1 ha (§ 9), nad 1 ha je kompetentní k JES Krajský úřad Středočeského kraje,
- lesní zákon (289/1995 Sb.), ve znění pozdějších předpisů,
- souhlas s dělením lesních pozemků (§ 12 odst. 3),
- souhlas s dotčením PUPFL a jejich ochranného pásma 30 m (§ 14 odst. 2),
- odnětí pozemků z PUPFL do celkové odnímané výměry 1 ha (§ 16), nad 1 ha je kompetentní k JES Krajský úřad Středočeského kraje,
- vodní zákon (254/2001 Sb.), ve znění pozdějších předpisů,
- souhlas ke stavbám a činnostem, k nimž není třeba povolení podle vodního zákona (§ 17 odst. 1),
- stanovisko k umisťování a povolování staveb (§ 104 odst. 3),
- zákon o odpadech (541/2020 Sb.), ve znění pozdějších předpisů,
- stanovisko k terénním úpravám a odstranění stavby (§ 146 odst. 3 písm. a),
- vyjádření k nakládání s odpady ke změně dokončené stavby (§ 146 odst. 3 písm. b),
- vyjádření ke zřízení zařízení určeného pro nakládání s odpady (§ 146 odst. 3 písm. c).
Doporučujeme, před vlastním podáním žádosti o JES, požádat o předběžnou konzultaci v souladu s § 9 zákona č. 148/2023 Sb., o jednotném environmentálním stanovisku (dále jen ZJES), a přiložit již vydaná vyjádření, stanoviska či rozhodnutí z oblasti životního prostředí. Uvažovaný záměr s Vámi projednáme, poskytneme informace k náležitostem žádosti a dalším souvisejícím okolnostem.
Upozorňujeme, že k vydání JES je třeba předložit seznam náležitostí uvedených v příloze č. 3 (Náležitosti žádosti o JES podle jednotlivých právních předpisů) a vždy i stavební dokumentaci pro povolení záměru, podléhá-li záměr povolení podle stavebního zákona. Pokud záměr nepodléhá povolení podle stavebního zákona, předloží žadatel namísto dokumentace pro povolení záměru srovnatelný podklad, pokud jej jiný právní předpis vyžaduje. Lhůta pro vydání JES začíná běžet ode dne doručení žádosti, která splňuje všechny náležitosti a je bezvadná. Platnost vydaného JES je 5 let ode dne jeho vydání.
Odbor životního prostředí, Magistrátu města Děčín je od 1. 7. 2024 rovněž podle ust. § 15 písm. b) a c) ZJES příslušný k provádění kontroly dodržování podmínek stanovených na základě jím vydaného jednotného environmentálního stanoviska rozhodnutím v následném řízení, včetně oprávnění ukládat opatření k nápravě závadného stavu vzniklého neplněním těchto podmínek, a projednávat přestupky podle § 17 ZJES, byly-li správním orgánem příslušným k vydání JES.
Do JES vydávaného odborem životního prostředí nebudou integrovány správní úkony vydávané orgány ochrany přírody ve zvláště chráněných územích, v evropsky významných lokalitách a v ptačích oblastech. V těchto nejcennějších územích ochrany přírody (v nichž vykonávají státní správu i management speciální orgány ochrany přírody) je pro účely povolení záměru nezbytné společné rozhodnutí příslušného orgánu ochrany přírody, tj. Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (v CHKO, NPR a NPP), správ národních parků (v NP) a krajských úřadů (v PR, PP a EVL a PO mimo ZCHÚ). V tomto rozhodnutí jsou na území národních parků nově zahrnuty i otázky ochrany zemědělské půdy a lesa. K tomu, aby záměr podléhal vydání společného rozhodnutí, postačí, nachází-li se ve zvláště chráněném území, evropsky významné lokalitě nebo ptačí oblasti jakákoliv jeho část.
Dokumenty ke stažení:
- Vzor žádosti o předběžnou konzultaci
- Vzor žádosti o závazné stanovisko
- Metodický pokyn k zavedení jednotného environmentálního stanoviska do praxe správních orgánů
- Příloha č. 1 - Seznam správních úkonů zahrnutých do jednotného environmentálního stanoviska
- Příloha č. 3 - Náležitosti žádosti o JES podle jednotlivých právních předpisů
Ovzduší
Informace o kvalitě ovzduší
- Aktuální stav v Děčíně - neverifikovaná data (Český hydrometeorologický ústav)
- Kvalita ovzduší (Ministerstvo životního prostředí)
Seznam žádostí o vydání závazného stanoviska podle § 11 odst. 3 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění